Coronavirus jako vir chřipky ?

30. 03. 2020 12:00:00
Rakousko, které patří ke coronavirem silněji postiženým zemím, se rozhodlo jít jihokorejskou cestou a masivně navýšit počty testovaných osob.

Denně má Rakousko teď zvládnout až 15 tisíc odběrů. „Spustíme také rychlotesty, abychom prověřili stovky tisíc lidí, jak nejrychleji to bude možné,“ prohlásil spolkový kancléř Sebastian Kurz s tím, že rozsáhlé testování považuje za klíčové k získání přehledu o skutečném rozsahu nákazy. Tedy hovoří se zde o tom, že odebrané vzorky (výtěry z nosu a hrdla) zpracují laboratoře s polymerázovou řetězovou reakcí (PCR), kde mohou zaznamenat coronaviry z výtěrů, na což pak ukazuje pozitivní test.

Ale hovoří se zde i o rychlotestech, označovaných někdy za testy imunity, které poměrně rychle (za 3-5 minut) ukážou, zda v lidském organismu, reagujícím na SARS-CoV-2, se vytvořily protilátky. Ty se však v těle člověka vytvoří s určitou prodlevou, tudíž negativní výsledek tohoto testu ještě neznamená, že člověk nebyl infikován, že není tímto virovým onemocněním nakažen. Tedy rychlotesty ukážou, zda lidé v sobě virus v sobě už nějakou dobu mají, nebo ho někdy v sobě měli. Jinak řečeno, v případě rychlotestů se zpravidla jedná o analýzu vzorku pacienta (zde krve) ke zjištění přítomnosti či nepřítomnosti protilátek, které spolupracují při krátkodobé a dlouhodobé ochraně organismu před infekcí. Jsou to imunoglobulinové proteiny třídy IgM a IgG, které představují nejčastěji vyšetřovanou skupinu proteinů.

Celý tento systém rychlého testování protilátek má však i vady na kráse. Protilátky si totiž organismus vytvoří zhruba po 7 dnech trvání nemoci Covid-19, někdy i za delší dobu. A jestliže někdo prodělá tuto nemoc v lehké formě za krátkou dobu, pak impulz pro jeho imunitní systém může být tak slabý, že si organismus protilátky ani nevytvoří a organismus si vystačí s vrozenou imunitou, tedy s interferony. Neboť u virových nákaz první souboj s virem obvykle obstarává interferonová odpověď. Pod interferony (IFN) se rozumí skupina cytokinů, které vstupují do hry u pacientů nakažených coronavirem SARS-CoV-2 krátce po nákaze, kdy se v organismu prvně aktivuje imunitní systém.

Ale proč je tak důležité testy na vir a testy na protilátky zde rozlišovat? Inu proto, že britští vědci z Oxfordu v minulých dnech vyzvali všechny státy světa, aby začaly své občany okamžitě testovat na přítomnost protilátek. I zde se tedy jedná o rychlé testy imunity, které by měly ukázat, zda lidé virus v sobě mají nebo měli, což mají dokládat imunoglobulinové proteiny třídy IgM a IgG. Pokud lidé na test pozitivní dosud byli bez vážnějších příznaků, znamenalo by to, že nemoc Covid-19 prodělávají či prodělali, aniž by jim uškodila. „Rozsáhlé testování potřebujeme proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme,“ dodává k tomu vedoucí oxfordského týmu, profesorka teoretické epidemiologie Sunetra Gupta. Ta používá matematické modely k vytváření nových hypotéz o procesech, které určují populační strukturu patogenů. A právě její tým nyní představil model šíření nemoci Covid-19 ve Velké Británii, který naznačuje, že možná až polovina obyvatel Británie nákazu již prodělala, aniž by měla vážnější příznaky. Pokud by se tento model potvrdil, znamenalo by to, že hospitalizaci potřebuje méně než každý tisící infikovaný. Z čehož by ovšem vyplývalo, že koronavirus by měl na svědomí méně úmrtí, než běžná chřipka.

Jenže drtivá většina epidemiologů je vůči modelu týmu Sunetry Gupty skeptická. A o tom, že by coronavirus měl na svědomí méně úmrtí, než běžná chřipka, odborníci silně pochybují. Vždyť nakonec v několika zemích (Itálie, Španělsko), kde je situace hektická, umírá nyní stále větší množství netestovaných lidí doma. A nikdo neví, na jakou nemoc vlastně umírali, neboť na testování lidských pozůstatků zde nejsou prostředky ani čas. A pokud jde o Spojené státy, pak odborníci na infekční nemoci odhadují, že v případě Covid-19 je dnes v USA přes sto tisíc úmrtí, přičemž nejvíce zasažen je stát New York, kde na nový coronavirus v posledních dnech zemřelo přes 1 000 osob.

Takže s jistotou můžeme zatím říci jen to, že COVID-19 je ve skutečnosti mnohem nakažlivější než byl SARS či MERS. Zároveň se však chová jako běžný respirační virus, podobně jako třeba vir chřipky, ačkoli nový coronavirus má delší inkubační dobu. Má tedy potenciál k tomu, aby se rychle šířil, celou populaci promořil a po pandemii tu žil s námi dál, jako součást široké palety respiračních virů.

Přičemž jediná cesta k tomu, jak tento virus udržet na uzdě, bude jen plošné očkování po tom, co spatří světlo světa na SARS-CoV-2 cílená vakcína.

Autor: Karel Wágner | pondělí 30.3.2020 12:00 | karma článku: 15.94 | přečteno: 585x

Další články blogera

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 967 | Diskuse

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 524 | Diskuse

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 249 | Diskuse

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 937 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 130 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 518 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 386 Celková karma 24.64 Průměrná čtenost 2424
příležitostný publicista
Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...