Nejsilnější řádění Poltergeista na světě ?

4. 07. 2016 9:09:09
Dostalo se mi nejasného upozornění na události v části obce Nedamov na Českolip­sku. Má se jednat o podivné požáry v opravovaném domě, který zde v úterý 13. října 2015 vyhořel.

Na Facebooku se 2. července 2016 v 10:22 objevila noticka Slávka Boury:

„Od 26.6. jsem součástí pozorování jednoho z nejsilnějšího řádění Poltergeista na světě. Dnes den šestý a zvratový. Vím, že skeptici budou zpochybňovat, ale na dvacítku samovznícení, přemisťování předmětů, útoky na lidi a to za účasti mnoha svědků, policie a hasičů včetně speciálního týmu se psem... žádné přírodní nenormální jevy nebyly potvrzeny, všichni jen kroutí hlavami... potvrzen para­normální jev... video je jedním z mnoha zadokumentovaných... je to studený oheň, který dokáže vznítit a zničit i nehořlavý materiál... vzorky zajištěny a poputují do speciálního ústavu v USA.... dnes držte palce našemu týmu, pokusíme se tuto entitu eliminovat...“

V komentářích se pak objevily tyto dodatky:

„SAMOVZNÍCENÍ... pár km od hradu Houska 22 ohnisek co se samovzněcují, nehořlavé předměty před zraky hasičů hoří, občas něco proletí vzduchem, kámen, nářadí, hřebík... Nikdo nechápe, geo­logové, policie hasiči....Vítejte v realitě dneška...

Vše vyšetřuje policie a hasiči v České lípě, už od 27.6., je to sled událostí co nechápou ani oni, poli­cie pozvala experty od hasičů a nikdo nic podobného neviděl

Jedná se o stavbu domu v Nedamově, původní dům shořel loni 13.10., zpráva o požáru je na netu

Hořela skelná vata, azbest, voda ....umělé hmoty, oblečení a elektronika“

Jako publicista jsem se zbýval podobnými požáry na Sicílii (tam ovšem žádná voda nehořela) a o tamějších událostech zde na blogu publikoval několik článků. Ještě v únoru 2010 se dokumentární záběry z vyšetřování italského samo­vznícení, zveřejněné na You Tube, na které jsem tehdy čtenářům svého blogu poskytl odkaz, jim zdály být natolik neuvě­řitelné, že existenci tohoto fenoménu, podobně jako tehdy u nás „hořící zá­suvky“ ze Strašic, vět­šinou jen zpochybňovali.

Zde jedna z videoreportáží na YouTube - Samovznícení v Canneto di Caronia :

https://www.youtube.com/watch?v=-SiHBh3tDmk

Více k událostem v Cannetu zde:

http://karelwagner.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=414930

Jak se v Cannetu ukázalo, o žádné „řádění Poltergeista“ tu nešlo. Je ale pravda, že i když se do Canneto di Caronia sjelo několik vědeckých týmů a do vyšetřování zdejších opakujících se fyzikál­ních samo­vznícení se zapojila řada akademiků z italských univerzit, (dokonce i specialisté z armády), exaktní interpretace, tedy objasnění zde pozorovaného přírodního jevu není dodnes známa.

Zprávy o údajném "řádění poltergeista", provázeném samovznícením nejrůzněj­šího vy­bavení do­mácností, dnes přicházejí z nejrůznějších koutů světa. Tak například v listopadu 2011 v Turecku do­cházelo k sa­movznícení v domě rodiny Ta­so­vých, o čemž informovaly turecké diváky nejrůznější te­levizní štáby. Další po­dobný případ byl pak hlášen na konci září 2013 z města Tatvanu v provincii Bitlis ve východním Tu­recku. V růz­ných částech svého domu spolu s manželkou a dětmi pozoroval záhadná samovznícení Mehmet Eli ve druhém týdnu ra­madánu. Na zem se tu nejdříve kácely skříně, padaly regály, zbláznily se kuchyňské spotřebiče, dokonce se tu jaksi sama od sebe převrhla těžká lednice a vypnutá pračka (nutno podotknout, že se zdejší situace nápadně podobala české kauze z Bobrové na Žďársku, kde byly podobné jevy pozorovány v předjaří roku 2006). Projevy údajného polter­ge­ista pak završila pozorovaná samovznícení. Spontánně se tu vznítila po­hovka, ko­berce, skříně, postele i přikrývky. Případ prošetřovaly místní úřady, které zde opět žádného žháře či pyro­mana neobjevily. Výskyt ohně neměl nic spo­lečného ani s blíže neurčenými chemikáliemi, kterými si podle skeptiků měli obyvatelé domu svůj nábytek a koberce polévat a sami (i když na vyba­vení do­mácnosti dlouho šetřili) vše za­palovat. Neboť zbytky či nějaké stopy chemikálií zde hasiči, přivolaní k požárům, neobjevili.

Nicméně označování událostí, ke kterým v současné době dochází v části obce Nedamov na Čes­kolip­sku za „nejsilnější řádění Poltergeista na světě“, je opravdu přehnané. K daleko bouřlivějším dějům u nás docházelo třeba v březnu 2006 v Bobrové, jak o tom informoval i Jihlavský deník. A jestliže se ve zprávě o událostech říká, že zde „nenormální jevy nebyly potvrzeny“, po čemž následuje opak, tedy že zde byl „potvrzen para­normální jev“, jde o zprávu poněkud zmatečnou.

Nezbývá tedy než si počkat na střízlivější popis událostí od našich hasičů, nebo policistů.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další vývoj v nejnovějším článku - Záhadná samovznícení v Čechách:

http://karelwagner.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=535261

Zde pouhé 2 roky staré záběry z Canneto di Caronia, kde docházelo k fyzikálnímu samovznícení:

https://www.youtube.com/watch?v=-Mr0WggjaEs

Autor: Karel Wágner | pondělí 4.7.2016 9:09 | karma článku: 25.68 | přečteno: 3714x

Další články blogera

Karel Wágner

Je třeba utáhnout šrouby ?

Jak se v posledních dnech díky nejrůznějším článkům a rozhovorům z našich sdělovacích prostředků dozvídáme, na českých silnicích loni zemřelo 565 lidí, o 63 více než předloni.

12.1.2019 v 9:00 | Karma článku: 26.32 | Přečteno: 722 | Diskuse

Karel Wágner

Memento mori

Premiér Andrej Babiš v pondělním rozhovoru před novináři prohlásil, že nechce, aby se Česká republika připojila nejen k paktu o migraci, ale i k paktu o uprchlících.

19.12.2018 v 9:09 | Karma článku: 29.07 | Přečteno: 663 | Diskuse

Karel Wágner

Jak nám v Kosovu pravda s láskou zvítězily

Z našich sdělovacích prostředků se dozvídáme, že Kosovo bude mít pravidelnou armádu. A tak bych rád zopakoval povídání o Kosovu, které jsem zveřejnil ve čtvrtek 7.4.2016 na svém blogu.

14.12.2018 v 18:00 | Karma článku: 43.93 | Přečteno: 2926 | Diskuse

Karel Wágner

Začneme brát 4. dimenzi vážně?

Řada vědců dnes soudí, že čtvrtá prostorová dimenze by mohla být buď velká, a proto i patrná, nebo naopak malá, svinutá, pro nás nepozorovatelná.

24.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 1355 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Něco málo k principu superpozice v geologii

Tento text věnuji vysvětlení tzv. principu superpozice v geologii. Následně provedu krátké zamyšlení nad tím, že geovědy mají významný problém s jeho uplatněním v praxi. Zejména pak v součinnosti s tzv. radiometrickým datováním.

21.2.2019 v 16:34 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 160 | Diskuse

Dana Tenzler

Je radioaktivita škodlivá? A proč vlastně… (1)

Může vás poškodit a může vás i vyléčit. Někdy vám také neuškodí - a když ano, tak ne všem stejně. Všichni se jí bojí. Velice často právem - a někdy neprávem. Tento (a následující blogy) se budou zabývat radioaktivitou.

21.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 524 | Diskuse

Petr Bajnar

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

18.2.2019 v 16:50 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 465 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 276 | Diskuse
Počet článků 245 Celková karma 33.11 Průměrná čtenost 2858
příležitostný publicista
Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz