Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

O tom velkém testování

9. 04. 2020 9:09:09
Všichni naši odborníci se shodují v tom, že je třeba zjistit, jak moc je u nás populace novým koronavirem zasažena.

Rozsáhlé testování potřebujeme také proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme. Neboť Česká republika na to nemá, na rozdíl od jiných zemí, úplně jasná čísla. Přičemž se předpokládá, že i u nás je celá řada lidí, která se s virem setkala a prodělala nemoc Covid-19 s lehkým průběhem, tedy bez toho, že by měla nějaké alarmující příznaky, či dokonce si toho ani nevšimla. Jestliže však chceme dosavadní spekulace podložit daty, znamená to otestovat vzorek populace, kdy potřebná data získáme. V tomto případě však nebudou výtěry z nosu či krku vyhodnocovat laboratoře s polymerázovou řetězovou reakcí (PCR), ale půjde tu o rychlotesty, někdy též označované za testy imunity. Ty poměrně rychle ukážou, zda se v tom kterém lidském organismu, reagujícím na SARS-CoV-2, vytvořily protilátky. Klasické testy na zjišťování viru v organismu se v tomto případě provádět nemohou, protože na to nemáme u nás kapacitu.

Protilátky se v těle člověka vytvoří s určitou prodlevou, tudíž negativní výsledek u rychlotestu ještě neznamená, že člověk nebyl infikován, že není koronavirem nakažen. Rychlotesty ukážou, zda lidé v sobě virus už nějakou dobu mají, nebo ho někdy v sobě měli. Jinak řečeno, v případě rychlotestů se jedná o analýzu vzorku (krve) ke zjištění přítomnosti či nepřítomnosti protilátek, které spolupracují při krátkodobé a dlouhodobé ochraně organismu před infekcí. Jsou to imunoglobulinové proteiny třídy IgM a IgG, které představují nejčastěji vyšetřovanou skupinu proteinů. Pokud lidé na test pozitivní byli a jsou bez příznaků, mělo by to znamenat, že nemoc Covid-19 prodělali, aniž by jim uškodila. Přičemž jejich důkladné vyšetření může ukázat, zda je tento předpoklad obecně platný.

Nutno však podotknout, že u Covid-19 je to s protilátkami trochu složitější než u běžné infekce. Jak říká profesor Roman Prymula: „Ale to, co je na této nemoci velmi složité a pro klasické lékaře skoro nepochopitelné, že má dvoufázový průběh. V první fázi běžné infekce se nám tvoří protilátky třídy M, ty postupně narostou a to je známka, že ta infekce tam je. Pak jsou nahrazovány protilátkami třídy G, což znamená, že jsme již nemoc překonali. U tohoto onemocnění je to jinak. Po určitě době všechny protilátky klesnou, my si myslíme, že jsme uzdravení, a najednou nastoupí druhá fáze. Začnou znovu narůstat protilátky M jakoby byl člověk znovu nakažen. Proto byly i případy, kdy si lidé mysleli, že se nakazili znovu. A pak to znovu přejde do té fáze, kdy se tvoří protilátky typu G, ale ta nemoc je v této fázi mnohem agresivnější. To je obrovsky nebezpečné.“

Nicméně testovat se po Velikonocích budou tisíce lidí nejen v Praze, ale i na Olomoucku a jižní Moravě. Podle odhadu Ústavu zdravotnických informací a statistiky by mohlo být u nás aktuálně přes 2 000 lidí, kteří jsou nakažení a nemají příznaky. „Jde o šedou zónu a tímto průzkumem bychom ji mohli kvantifikovat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vedoucí týmu statistiků Ladislav Dušek. Nic proti tomu, je to správná věc. Ale proč testovat jen v Praze, na Olomoucku a jižní Moravě? Není snad jiné cesty k tolik potřebným datům?

Pokud nahlédneme na internetu na Přehled zařízení transfúzní služby, kde mohou provádět odběry plné krve, vidíme, v kolika městech v ČR máme takovýchto zařízení. Je jich opravdu hodně a jsou v každém kraji či okrese. Zde všude probíhají odběry krve, kterou lze testovat. A není přece problém dodat na každé toto pracoviště rychlotesty (ministr vnitra Jan Hamáček jich více jak 100 000 nechal v březnu k nám dovézt) a při odběrech je využít, tedy tak odhalit, zda testovaný člověk měl kontakt s koronavirem a následně se jeho imunita s virem vypořádala, přičemž si jeho organismus vytvořil testem hledané protilátky.

Díky zařízením transfúzní služby tak lze v daném místě a jeho blízkém okolí vyhledat osoby, které byly nakažené, i když jsou dárci krve zpravidla zdravější než zbytek populace. I tak by měl tento screening nemalou vypovídající hodnotu. A hlavně by nebylo třeba volat na výpomoc mediky, budovat odběrová místa a tak podobně. Tedy i takto se můžeme dozvědět, kolik že z našich testovaných spoluobčanů se s virem potkalo, aniž by mělo nějaké příznaky, což by pro statistiky a hygieniky byla cenná informace.

Jen se tu vtírá otázka: copak tomu asi brání ?

Autor: Karel Wágner | čtvrtek 9.4.2020 9:09 | karma článku: 12.26 | přečteno: 334x

Další články blogera

Karel Wágner

Jak je to s tou léčbou Covid-19

Tým vědců z celého světa již identifikoval 69 různých léčiv a sloučenin v klinických a preklinických testech, které zkoumají potenciální účinnost látek při potlačení infekce SARS-CoV-2.

18.5.2020 v 9:09 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 315 | Diskuse

Karel Wágner

Může pacienty s Covid-19 zabíjet histamin ?

Histamin slouží jako mediátor celé řady reakcí lidského těla, přičemž široká škála projevů histaminu je umožněna existencí čtyř typů receptorů pro histamin.

4.5.2020 v 9:09 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 834 | Diskuse

Karel Wágner

Nový „krotitel koronaviru“ na obzoru ?

Podle nedávných zpráv přicházejících z Číny bylo u nejstarších seniorů s Covid-19, kteří užívali medikamenty na pálení žáhy, zaznamenáno vyšší procento přežití.

28.4.2020 v 12:00 | Karma článku: 19.93 | Přečteno: 969 | Diskuse

Karel Wágner

Jak začalo 11 statečných bojovat s Covid-19

Část plošných opatření, kterými vláda reagovala na pandemii, se již začíná míjet svým účinkem. Jako když se ukázalo, že je třeba co nejrychleji obnovit běžnou lékařskou péči.

24.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 866 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Kolik si vydělají rakouští doktoři?

Ministerstvo zdravotnictví loni sklidilo kritiku, když zveřejnilo, že si lékaři v průměru vydělají 84 000 Kč a i se sestrami významně převýšili průměrnou mzdu v ČR a vyrovnali se průměru v EU.

1.6.2020 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Oldřich Mladý

Po bitvě je každý generál!

Ještě není po bitvě a generálů je víc, než hvězd na nebi. Stejně tak samozvaných epidemiologů, odborníků přes viry a expertů na zakrývání úst rouškou. Dnes všichni ví, co se mělo dělat před měsícem a ONI to říkali! Zcela zapomněli

1.6.2020 v 9:25 | Karma článku: 28.96 | Přečteno: 591 | Diskuse

Jan Dvořák

Konečně hlídač léků, abychom se „nepřepráškovali“

Do praxe se dostává systém Sdíleného lékového záznamu. Všechny recepty předepsané všemi lékaři, které pro jistotu navštívíte, teď díky elektronickému registru v lékárně uvidí a můžou vás konzultovat, zda medikaci neupravit.

1.6.2020 v 9:25 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 155 | Diskuse

Bohm Vladimir

Univerzální základní příjem všem lidem - bude Španělsko průkopníkem?

V souvislosti s dopady Koronaviru, zvažuje aktuálně Španělská vláda zavedení univerzálního základního příjmu (dále jen UZP) pro všechny lidi. Co to v praxi znamená?

1.6.2020 v 8:30 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 308 | Diskuse

Hana Dneboská

Žiju online

a k tomu ke všemu na stará kolena. Tohle pronesla jedna naše rodinná známá v souběhu koronaudálostí, kterými jsme po čtyřiadvacet hodin denně promořováni. Ona sama ke svému curriculu vitae:

1.6.2020 v 7:00 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 141 | Diskuse
Počet článků 269 Celková karma 18.94 Průměrná čtenost 2780
příležitostný publicista
Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...