Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Slováci můžou a my ne ?!

21. 02. 2021 9:09:09
Lékaři po celém světě stále hledají levný léčivý přípravek, který by každý, kdo se nakazí virem SARS-CoV-2, mohl bezpečně užívat.

Tedy lék, který by zabíral ihned po zjištění příznaků a mohl by zabránit vypuknutí vážného průběhu nemoci. A mezi takovéto léky, které upoutaly pozornost vědeckých týmů, patří dnes v mnoha státech diskutovaný ivermektin. Nedávno bylo prokázáno, že ivermektin má širokou škálu antivirových aktivit in vitro a je inhibitorem SARS-CoV-2. Toto širokospektré antiparazitikum, běžně užívané třeba proti svrabu, by mohlo snížit úmrtnost hospitalizovaných pacientů až o 80 procent, jak uvedl virolog Andrew Hill z univerzity v Liverpoolu. Ivermektin by totiž podle některých vědeckých studií měl být schopen zredukovat množství virové RNA až 5000krát. A díky tomu byla podle posledních zpráv také u některých pacientů s covidem zaznamenána až nečekaně rychlá vyléčení.

Naše sdělovací prostředky se zpožděním, ale přece, nás již informovaly o tom, že slovenské ministerstvo zdravotnictví vydalo 26. ledna souhlas s dočasným používáním ivermektinu i s dovozem jeho tablet v balení jak pro nemocnice, tak pro lékárny. Zde je uveden odkaz na článek s videem, kde si může každý poslechnout, co že o tomto léčivu říká přednosta kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny Východoslovenského ústavu srdečních a cévních nemocí docent MUDr. Pavol Török, CSc. V jeho ústavu na sobě ivermektin, dovážený z Rakouska, úspěšně vyzkoušelo několik lékařů, kteří onemocněli covidem-19, načež ho při léčbě covidu začali používat.

A není bez zajímavosti, že MUDr. Šimon Reich, chirurg z pražské VFN, na svém twitterovém účtu vyzývá již víc jak týden naše ministerstvo zdravotnictví, aby ivermektin nakoupilo a aby ho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil k používání pro léčbu covidu-19: „Slovensko používání ivermektinu v nouzi dočasně povolilo, ale my stále spíme. Není stoprocentní, že to funguje. Ale je to velmi nadějné a mělo by se to ověřit v praxi, protože stejně žádnou jinou takto účinnou léčbu nemáme. Toť můj a zdaleka nejenom můj názor.“

Proti podávání tohoto léku se však u nás postavila Společnost infekčního lékařství. Potvrdil to její člen a přednosta Infekční kliniky FN Brno Petr Husa, který k tomu podotkl: „Vůbec nevím, kdo tento starý lék resuscitoval v nové indikaci.“ Podobně ivermektin odmítá i české ministerstvo zdravotnictví: „Randomizované kontrolované studie s jasnými výsledky zatím chybějí. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ uvedla mluvčí resortu Barbora Peterová.

Naproti tomu MUDr. Andrea Letanovská, PhD., primářka oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny z bratislavského Národního onkologického ústavu novinářům řekla, že ivermektin v jejím ústavu pacientům s covidem podávají už dva týdny. K čemuž podotýká: „Není to žádná neověřená novinka. Bezpečnost ivermektinu je dokázaná. Jeho účinnost u covidu se ještě musí potvrdit na velkých studiích, ale v této chvíli se to jeví tak, že pacienty zbavuje viru. Musí se však dostat k pacientům včas, když pacienti začínají mít příznaky zápalu plic nebo průdušek a mají vysoké teploty.“

Některé z vědeckých týmů předpokládají, že ivermektin ve skutečnosti interaguje s vrozeným imunitním systémem člověka. Výsledky několika randomizovaných studií a retrospektivních kohortních studií užívání ivermektinu u pacientů s covid-19 byly již publikovány v recenzovaných časopisech, nebo byly zpřístupněny jako předtisky před řádným recenzováním. Některé z klinických studií neprokázaly žádné výhody nebo zhoršení onemocnění po použití ivermektinu, zatímco jiné uváděly kratší dobu do vymizení projevů onemocnění covid-19, větší snížení hladin zánětlivých markerů, nebo nižší úmrtnost u pacientů, kteří dostávali ivermektin, než u pacientů, kteří dostávali srovnávací léky nebo placebo. V současné době probíhá nebo se vyvíjí několik klinických studií, které hodnotí použití ivermektinu k léčbě covidu-19.

Jinak řečeno, ivermektin je lék bezpečný, i když jistě ne zázračný. Nevidím tak, jako celá řada našich lékařů, zásadní důvod, proč by i u nás nemohl být uveden do klinické praxe, tedy co by bránilo našim zdravotníkům v situaci, kdy tonoucí se i stébla chytá, podávat ivermektin pacientům s covidem. Nebo že by u nás úřední šiml až tolik řehtal, či je snad za tím ještě něco jiného? Samozřejmě to u nás v řádně kontrolované studii s ivermektinem nakonec může dopadnout jak s hydroxychlorochinem Donalda Trumpa. Ale tak už to ve vědeckém poznávání chodí. Něco se potvrdí, něco se vyvrátí, někdy se objeví světýlko na konci tunelu, někdy jen slepá ulička.

Ovšem při lavině britské mutace viru, řítící se naší republikou, by tu nejhorší variantu představovalo další posedávání s rukama složenýma v klíně.

P.s.:

Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD, hlavní odborník MZ SR pro anesteziologii a intenzivní medicínu na video záznamu hovoří o tom, jak se na Slovensku, kde jsou zatím lepší výsledky v ambulantní praxi, v nemocnicích ivermektin kombinuje s další léčbou. Zde poměrně obsáhlý výklad - Ivermektin ve schématu léčby Covid-19, odvysíláno na TA3 dne 19.2.2021 :

https://www.youtube.com/watch?v=khKxFayJKps

Více informacím v novém, navazujícím článku:

https://karelwagner.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=766442

Co vzkázala svým českým kolegům primářka oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny Andrea Letanovská z bratislavského Národního onkologického ústavu:

„Nejdřív bych vysvětlila, proč jsme se do toho pustili i přesto, že lékaři mají rádi léčbu, která je takzvaně evidence based (podložená důkazy), nebo ověřená randomizovanými studiemi, kde jsou ta data neprůstřelná. To zatím chybí. Ale v takto těžké krizi, kdy máme spoustu nakažených pacientů a jejich stav se zhoršuje, kapacita nemocnic přestává stačit, umírají lidé, přičemž lék prokazuje v jiné indikaci bezpečnost, jsme jinou volbu neviděli. Pustili jsme se do toho, protože nechceme sedět se založenýma rukama a čekat, na to, až studie za půl roku prokáží jeho účinnost. Řekli jsme si, že vzhledem k tomu, že riziko je malé, tak do toho půjdeme a budeme ho podávat. Když je tu jakákoli, byť malá vidina toho, že by mohl průběh nemoci zmírňovat, případně snižovat stupeň komplikací, tak to stojí za to, protože zvyšuje pacientovu šanci.“

Více zde, včetně jejího vyjádření na videu:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/primarka-letanovska-z-aro-lekari-nekdy-potrebuji-odvahu-40352451

Autor: Karel Wágner | neděle 21.2.2021 9:09 | karma článku: 37.48 | přečteno: 1804x

Další články blogera

Karel Wágner

Kterak se kočka v tašce nezmítala

Aneb jak se ve starých domech v Rusku objevil fenomén, zvaný poltergeist, jehož projevy známe z Austrálie.

17.6.2021 v 9:09 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 228 | Diskuse

Karel Wágner

Přichází nový pohled na ivermectin?

O léčivu ivermectin u nás vyšla celá řada článků. Mluvilo se o něm v rádiu i televizi, dokonce i v parlamentu.

9.6.2021 v 9:09 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 503 | Diskuse

Karel Wágner

Indové léčí covid-19 ivermectinem !

Po poněkud záhadném útlumu první vlny covid-19 v loňském roce drtí Indii další mohutná vlna tohoto onemocnění.

14.5.2021 v 9:09 | Karma článku: 26.31 | Přečteno: 721 | Diskuse

Karel Wágner

Neuvěřitelné skutečnosti

Většina zdánlivě neobjasnitelných záhad má logické řešení. I když to na první pohled vypadá, že rozum nad nimi zůstává stát.

27.3.2021 v 9:09 | Karma článku: 23.77 | Přečteno: 655 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Zcela nová ministerská informace

V nedělních "Otázkách Václava Moravce" jsem zaslechl šokující informaci. Ministr zdravotnictví, na dotaz, zda lze počítat s možností výměny respirátorů na roušky, souhlasil.

21.6.2021 v 1:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co se snaží Bůh říct, když vás spolkne velryba?

Bůh k nám hovoří různými způsoby. Nejdřív to zkouší jemně. Když tomu nevěnujeme pozornost, tak „přitvrdí“. A může se stát, že pošle velrybu, která nás spolkne, když si půjdeme zaplavat. Bůh chce zkrátka upoutat naši pozornost!

20.6.2021 v 23:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Jiří Kindl

Pro ty, co se zajímají o holocaust vřele doručuji knihu Lov na Židy v Polsku

Pane Zieglere , vřele doručuji knihu " Lov na Židy Napsal ji polsko - kanadský historik Jan Gabrovski na základě pečlivého studia archivních materiálů. Kniha vzbudila zaslouženou pozornost.

20.6.2021 v 22:15 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 111 | Diskuse

Zuzana Slabá

Falešná svoboda bez hranic a nebo pravá svoboda v rámci hranic?

Politik, který se neobrátí ke Kristu, nikdy nemůže být dál od pravdy, lásky a spravedlnosti, pokud jde o nabídku „svobody“ lidem. I kdyby to myslel sebelíp.

20.6.2021 v 20:30 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 152 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Ústavní soud a pochroumaná spravedlnost

Ústavní soud má být posledním strážcem spravedlnosti a ochráncem práv lidí. Je pojistkou před justičním omylem.

20.6.2021 v 20:02 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 166 | Diskuse
Počet článků 303 Celková karma 18.47 Průměrná čtenost 2617
příležitostný publicista
Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz