Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Psychiatrie a fenomén clairvoyance

Jak bylo již dříve řečeno, o fenomén clairvoyance (telegnozi) se v minulosti zajímala celá řada našich vědeckých kapacit, jako botanik Josef Velenovský, psychiatr Oskar Fischer, nebo biolog a bio­fyzik Ferdinand Herčík. O tento fenomén se však zajímal i profesor MUDr. Jaroslav Stuchlík (1890-1967), psychiatr, psycholog a sociolog, významná a mnohostranná osobnost českosloven­ské me­dicíny, jenž působil od roku 1919 jako primář neuro-psychiatrického oddělení Státní ne­mocnice v Košicích. V Košicích vyvíjel bohatou vědeckou, sociální a organizační práci, na jaře 1919 zde za­kládá Spolok československých lekárov v Košiciach - první vědecký lékařský spolek na Slovensku. Proto byla také nakonec prof. Stuchlíkovi roku 2003 odhalena busta (dle ori­ginálu, který mu dali zhotovit z vděčnosti košičtí a východoslo­venští lékaři bez rozdílu národnosti v roce 1937 jako dar na rozloučenou při jeho odchodu do Prahy) v sídle dnešní Všeobecné zdravotní pojišťovny na náměstí Osvoboditelů v Košicích, tedy v budově bývalé psychiatrie, kde prof. Stuch­lík v letech 1919-1937 působil jako primář a kde také bydlel.                 

Ke konci šedesátých letech 20. století se v Československu objevuje snaha legalizovat "socialis­tickou" obdobu "kapitalistické" parapsychologie. Použitím přírodovědeckých metod se měly osvět­lovat mimořádné jevy vázané k lidské psychice, které byly dosud nevhodně označovány za pa­ra­normální. Tohoto úkolu, dle zakladatelů psychotroniky spojeného s objektivní verifikací, se ujímá 18. března roku 1967 nová vědní disciplína, nazývaná “psy­chotronika“. Za její zakladatele jsou označováni Ing. Karel Drbal, PhDr. Zdeněk Rejdák a prof. MUDr. Jaroslav Stuchlík. Vlastní termín “psychotronika" byl převzat z francouzského časopisu Toule la Rádio, Electronigue-BF-Television z ledna 1955, v němž se objevuje článek „Psychotronique?". Doporučovalo se v něm doplnit tech­nický slovník tímto novým výrazem, který navrhl Ferdinand Clerg. V březnu 1967 se z inici­ativy K. Drbala a Z. Rejdáka sešlo u prof. Stuchlíka několik československých vědců a ustanovili koordi­nační skupinu pro psychot­ronický výzkum s cílem koordinovat výzkumnou činnost badatelů v této oblasti v rámci teh­dejší Česko­slovenské socialistické republiky. Koncem roku 1969 byla zalo­žena sekce pro psychot­ro­nický výzkum při Komitétu aplikované kybernetiky Českosloven­ské vě­decko­technické společ­nosti. Sekce pro psychotroniku zorganizovala roku 1973 Světový kongres psy­chotroniky v Praze, kde svoji hy­potézu o existenci energie, kterou měla být údajně ne­sena men­tální činnost, přičemž tato měla mít podo­bu kvant (tzv. mentionů), přednesl matematik, fyzik a pe­dagog prof. František Kahuda (1911-1987). Pod jeho ve­dením vzniká roku 1980 Psycho­energe­tická laboratoř při pražské Vysoké škole che­micko-techno­logické. Po Kahudově smrti se na vedení laboratoře podílel mladší popularizátor psy­chotroniky Ing. Valdemar Grešík, jenž roku 1991 uzaví­ral její výzkumnou činnost jako vedoucí pro­gramu a dnes coby léčitel vede distribuční firmu, která má dodávat do téměř tisíce bylinářství a lékáren nejrůz­nější čaje a více jak 300 druhů léči­vých by­lin. Roku 1992 byla činnost Psycho­energetické labora­toře při VŠCHT definitivně ukončena.                                        

Profesor MUDr. Jaroslav Stuchlík vystudoval psychiatrii v Curychu u profesora Paula Eugena Ble­ulera (1857-1939), kde se podrobně už před první světovou válkou seznámil s učením otců psy­choanalýzy - k Bleulerovým asistentům patřili Carl Gustav Jung i Ludwig Binswanger a často tam z Vídně zajížděl přednášet sám Sigmund Freud. Stuchlík se měl stát po ukončení studií na jaře 1914 také Bleulerovým asistentem, jenže o prázdninách jej v Čechách zastihla válka. Než na­rukoval do c.k. rakousko-uherské armády, pronesl v Praze historickou přednášku o psychoanalýze, která je dnes pokládaná za její první odborný výklad v českém jazykovém prostředí. Vstoupil tím do dějin, uzavřel si však cestu ke kariéře, neboť nejvlivnější čeští psychiatři psychoanalýzou coby podezře­lou novinkou z Vídně opovrhovali. Po vzniku Československa tak musel Stuchlík až do Košic, kde působil do roku 1937. I zde zůstal v úzkém kontaktu se světovou vědou, dále přednášel, publikoval a jezdil na konfe­rence. V roce 1937 opustil J. Stuchlík Košice a působil na Ministerstvu zdravot­nictví v Praze. Za okupace, kdy byl suspendován, se v Praze částečně skrýval, neboť jej nacisté vedli na seznamu hle­daných svobodných zednářů pod košickou adresou. Po osvobození se vrátil na Ministerstvo zdra­votnictví ČSR a vedl oddělení pro zahraniční styky. V roce 1945 se habilitoval na Slovenské univer­zitě v Bratislavě a roku 1948 byl jmenován profesorem. V letech 1945-1948 vedl jako první před­nosta Psychiatrickou kliniku Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Hned po únoru 1948 se opět ocitá v nemilosti, tentokrát pro své působení v Československé straně soci­a­listické, kde patřil k odpůrcům sblížení s komunisty (i když pro režim, který podle sovětského vzoru uznával jen tzv. materialistickou psychiatrii na čistě biologickém základě, byl tehdy nepřija­telný i po odborné stránce). Roku 1949 sice odchází do důchodu, zůstal však aktivní ve vědecké a publi­kační činnosti až do své smrti (v roce 2006 nakladatelství Triton vydalo fragment Stuchlíkovy stu­die Neofatické polyglotie psychotiků, zasvěcené slavnému případu MUDr. Jana Lukeše, o kte­rém Jaroslav Stuch­lík referoval v odborném i populárním tisku v 50. a 60. letech a chystal se mu věno­vat rozsáhlejší monografii). Významné jsou jeho vědecké práce v neurologii a v různých ob­lastech psychiatrie, psychologie a sociologie. Jeho celoživotním zájmem byla psychohygiena, v této oblasti dosáhl světového uznání a udělal první kroky k rozšíření mentální hygieny v Českoslo­vensku.        

Vzhledem k tomu, že se prof. Stuchlík mimo jiné zajímal i o fenomén clairvoyance a telepatii, ji­miž se zabývala metapsychologie a pozdější parapsychologie, není divu, že se nakonec podílel i na vzniku československé psychotroniky. Byly mu dobře známy názory a publikované články C. G. Junga, se kterým se seznámil v Curychu. A právě švýcarský psycholog a psychiatr Carl Gustav Jung (1875–1961) roku 1952 zavedl spolu se švýcarským fyzikem Wolfgangem Paulim pojem "synchronicita" (z řec. synchronos = současný) pro příčinně nevysvětlitelné (akauzální) setkání dvou nebo více událostí v čase, které tím na úrovni prožívání subjektu získávají význam. Pojem synchronicity je také spojován s objektivním nahro­maděním jevů, které si žádají společnou inter­pretaci, v čase nebo prostoru, ačkoli mezi nimi není přímá kauzální souvislost, čímž se vymykají novodobé představě o náhodě. Fyzik Wolfgang Pauli sám se za­býval synchronicitou v souvislosti s principem neurčitosti zavedeným do moderní fy­ziky, kdy klasické pojetí kauzality ve výkladech mnoha fyzikálních jevů selhává.      

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Wágner | úterý 20.9.2011 8:09 | karma článku: 17,86 | přečteno: 2113x
  • Další články autora

Karel Wágner

Neskutečný propadák České televize

Osmý díl s názvem Lada Lazarová uzavřel seriál To se vysvětlí, soudruzi!, kterému před jeho premiérou 3. března předcházely mimořádné přísliby.

7.5.2024 v 9:09 | Karma: 18,73 | Přečteno: 1004x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Vítejte ve zfalšované realitě !

Video na internetu nemusí vždy zobrazovat realitu. Zrovna tak každá písnička, kterou uslyšíte, nemusí pocházet od některého skladatele. A dokonce ji ani nemusí interpretovat skutečná zpěvačka či nějaký zpěvák.

23.4.2024 v 9:09 | Karma: 11,41 | Přečteno: 365x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,64 | Přečteno: 269x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Přispěli straníci i známí miliardáři. Kdo dává politikům peníze na kampaň

16. května 2024

Premium Eurovolby se blíží a na sítích, v ulicích i debatách právě vrcholí boj o hlasy voličů. MF DNES se...

Honzu jsem neschovával, říká o partnerovi ředitel ČT Jan Souček

16. května 2024

Je brněnský patriot, ale když se stal generálním ředitelem České televize, musel se Jan Souček (49)...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Mluvit se bude o jednotě i Ukrajině. Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu

15. května 2024  22:42

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu. Sejde se mimo jiné se svým...

  • Počet článků 388
  • Celková karma 20,70
  • Průměrná čtenost 2414x
příležitostný publicista