Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dočkáme se ochrany občanských a osobních svobod na letišti?

Dne 15. ledna 2010 se v našem tisku objevila zpráva (Lidovky.cz a ČTK), ze které se čtenář do­zvěděl, že „Úřad pro jadernou bezpečnost nepovolí v Česku letištní skenery“, neboť „Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nepovolí provozování rentgenových letištních tělesných skenerů, protože podle něj vydávají radiační záření a škodí lidskému tělu.“ Další články pak informují o tom, že členské země Evropské unie se zatím neshodují v názoru na zavádění tělesných skenerů na evropských letištích a na tom, zda by EU měla mít v této věci nějaká nová pravidla. Nakonec se 21. listopadu 2010  na Lidovkách.cz objevil i článek „Američané už toho mají dost, nechtějí se ne­chat svlékat skenery“, kde se dočtete, že se lidem nelíbí "svlékání" skenery při letištních kontro­lách, pokud to ale odmítnou „čeká je místo toho osobní a velmi intimní prohlídka. Prezident Barack Obama říká, že pro bezpečnost lidí jsou skenery nutné. Volá však po hledání nějakých šetrnějších způsobů kontroly.“ Zároveň se zde dočtete, že „podle Petera Reza ze Státní univerzity v Ari­zoně se šance, že v letadle exploduje bomba, rovná šanci, že cestující zemře na rakovinu vyvola­nou zářením ze skenerů. Peter Rez vypočítal, že nebezpečí smrti je v obou případech stejné: 1:30 milionům. Vědec navíc tvrdí, že dávka radiace z tělesných skenerů je větší, než výrobci uvádějí.“

Autorům těchto článků jaksi unikl fakt, že světlo světa již spatřila nová generace tzv. terahertzo­vých (THz) technologií, které nám mohou zaručit, že při našem cestování letadly a vlaky nebu­deme ohrožováni plastickou trhavinou, zanešenou do dopravního prostředku teroristy, přičemž se také při bezpečnostních kontrolách vyhneme zdravotním rizikům. V aplikaci takovýchto technologií snad nejdále došla britská společnost ThruVision Systems Ltd, která v roce 2008 představila (tehdy jako pře­vratnou novinku) svoji kameru T500. Terahertzový zobrazovací systém totiž může být aktivní nebo pa­sivní, v našem tisku se však objevují v drtivé většině zatím jen články o aktivní terahertzové aplikaci, o které už v roce 1996 v časopise Vesmír informoval Jan Valenta, jenž tu říká: „Dnešní metoda, patentovaná vědci z AT&T Bello­vých laboratoří, využívá T-záření ve formě krátkých pulzů. Různé materiály re­agují na tyto pulzy různě, takže mění různě časovou obálku (tvar) pulzů. Například voda silně ab­sorbuje T-paprsky, pulzy časově protahuje a dává jim specifický tvar. Většina plastických látek T-paprsky dobře pro­pouští, kdežto elektricky vodivé látky je pohlcují. Konkrétní zařízení pro T-pa­prskové zobrazování využívá jako zdroj T-záření zvláštní miniaturní polovodičové struktury buzené velmi krátkými infra­červenými laserovými pulzy. Čočkou se fokusuje záření do malého bodu, který řádkuje (skenuje) po povrchu vzorku. Druhá čočka sbírá záření prošlé vzorkem. Zvláštní detekční systém pak určí tvar pulzu a počítač jej porovná s daty uloženými v paměti (jinými slovy, popiso­vaná technika pra­cuje v časové doméně, na rozdíl od většiny ostatních zobrazovacích metod vyu­žívajících změny spektrální). Takto je možno určit chemické složení materiálu v každém zkouma­ném bodě.“ (Jan Valenta - Vesmírný laser /Ve světle terahertzů. Vesmír 75, 194, 1996/4).      

Koncem 70. let minulého století se objevily první femto­sekundové lasery, aby pak s rozvojem no­vých tech­nologií a sjednocováním optiky a elektroniky našla THz spektroskopie široké uplatnění v mnoha aplikacích. Ale pořád tu jde o uměle generované pulzy. Naproti tomu THz záření, mapo­vané kamerami společnosti ThruVision, nemá nic společného s generováním krátkých pulzů. Pouhých několik let stará THz technologie britské firmy ThruVision Systems Ltd byla ve Velké Británii původně odvozena z průkopnických metod zobrazování v Rutherford Ap­ple­ton Labora­tory (RAL), která dnes spadá pod Radu pro vědu a technologická zařízení, podporova­nou programem Evropské kosmické agentury.    

Pasivní terahertzový systém jed­noduše detekuje terahertzové vlny, které vyzařují všechna tělesa. Oproti aktivnímu systému, který využívá „ozařování“, se ve vojenských a bez­pečnostních aplika­cích v posledních ně­kolika letech začal využívat pasivní terahertzový systém, založený na souboru vědeckých po­znatků o molekulárním pohybu (princip takovéto technologie není utajován a je vše­obecně znám, ale konkrétní informace o THz spektrech výrobce obyčejně neposkytuje). Te­rahert­zová kamera pa­sivně snímá (skenuje) terahertzové vlnění a změnou snímaného spektra lze „na­hlédnout“ pod ně­které látky – například pod lepenku či textilie, nebo „prohlédnout“ kouř. Díky tomu lze snadno identifikovat nejrůznější zbraně. Analýzy konkrétních částí spektra pak umožňují celní­kům na letišti snadno zjistit, zda některý z cestujících nemá na těle připevněny plastické trhaviny (na 0,25 THz je největší rozdíl mezi skrytou výbušninou a lidskou kůží v obraze), přičemž takovéto sním­kování umožňuje i bezproblémový venkovní provoz. Zajímavý je fakt, že THz kamera může pro­zkoumat jak statické, tak i pohybující se objekty, a to v dosahu až 30 metrů.                                 

Jak bylo již dříve řečeno, tato technologie je založena na teravl­nách, které vyzařují (jako důsledek molekulárního pohybu) do svého okolí veškeré neživé i živé objekty, přičemž každá látka září na spe­cifické frekvenci. V případě okolím vyzařovaných teravln jde o spektrum záření, kterému lze při­řadit při vhodných zobrazovacích technikách pro jednotlivé specifické frekvence záření jednotlivé barvy. Laická veřejnost z tiskem podávaných informací o letištních kontrolách může nabýt dojmu, že se i zde jedná o ozařování cestujících nějakými paprsky, což je však hluboký omyl. Jedná se zde o prin­cip počítačových zobrazovacích metod, obecně nazývaných tomografické rekonstrukce, použí­va­ných dnes například jak u seismické tomografie, tak u "lékařské počítačové tomografie", která je též obecně nazývána "výpočetní tomografie" (Computed Tomography) tedy CT. Jistým způsobem tak může být THz záření adekvátní klasickému světlu. Různé vlnové délky světla si totiž lidé po­jmeno­vali jako barvu světla, přičemž každá jedna konkrétní vlnová délka světla je člověkem vní­mána jako jedna konkrétní barva.

Je pravda, že v USA vyvolaly v roce 2010 fotografie z produkce tehdejších letišt­ních ske­nerů, od­halujících lidské tělo, bouři nevole. Takováto zařízení však pracovala na principu "ak­tiv­ního“ zá­ření, tedy na zcela jiném principu než výše zmíněné THz kamery firmy ThruVision, ur­čené dnes pro bezpeč­nostní a vojenské aplikace. Prověřené systémy ThruVison nakonec již schválila i vlivná aliance Big Brother Watch, která bojuje proti kontrolám pronikajícím do soukromí a zabývá se „ochranou občanských a osobních svobod, čímž se snaží obnovit rovno­váhu sil mezi státem a jed­notlivci či rodinou“. Je důležité najít správnou rovnováhu mezi bezpeč­ností a občanskými svobo­dami. A právě nové generace THz kamer jsou v této sou­vislosti označovány za neinva­zivní nejen z hlediska lidského zdraví, ale i proto, že v užívaných zobrazovacích metodách při le­tištních (a pří­padných nádražních) kontrolách nezobrazují intimní detaily lidského těla.    

Je pravda, že principy snímání těla v  kontrolních skenerech na letištích některých států dosud využívaly tzv. "aktivního“ záření bě­hem screeningu. ThruVi­sion systémy však pracují na bázi pou­hého pasivního snímání přírodní THz energie, vy­zařované lidmi a nejrůznějšími předměty z našeho okolí, nepředstavují tedy absolutně žádné riziko pro lidské zdraví. Takovýmto THz skene­rům mohou být vystaveny i ženy v nejrůznějším stádiu těhotenství, bez sebemenšího zdravotního ri­zika jak pro matku, tak plod, dokonce v případě potřeby (za častého cestování) mohou být vysta­veny terahertzovým kontrolním skenerům opakovaně, a to i v průběhu jediného dne.                                                      

        

Doporučená literatura:

Karel Wágner - Reichenbachovo světlo. Československý spisovatel, Praha 2011

 

Autor: Karel Wágner | středa 26.10.2011 9:09 | karma článku: 17,36 | přečteno: 1784x
  • Další články autora

Karel Wágner

Neskutečný propadák České televize

Osmý díl s názvem Lada Lazarová uzavřel seriál To se vysvětlí, soudruzi!, kterému před jeho premiérou 3. března předcházely mimořádné přísliby.

7.5.2024 v 9:09 | Karma: 18,73 | Přečteno: 1008x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Vítejte ve zfalšované realitě !

Video na internetu nemusí vždy zobrazovat realitu. Zrovna tak každá písnička, kterou uslyšíte, nemusí pocházet od některého skladatele. A dokonce ji ani nemusí interpretovat skutečná zpěvačka či nějaký zpěvák.

23.4.2024 v 9:09 | Karma: 11,41 | Přečteno: 365x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,64 | Přečteno: 269x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Přes víkend očekávejme silné bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  20:14

Přímý přenos Sobotní bouřky zasáhly Moravu a jihovýchod Čech, v neděli se předpokládá rozsah na celé Česko,...

Okřídlený sebevrah má odstrašit Čínu. Tchaj-wan pokukuje po minidronech

18. května 2024

Premium Tchaj-wan v posledních letech posiluje svoji armádu v reakci na opakované provokace čínské armády....

Klitoris do učebnic patří. Porno může být i prospěšné, říká psycholožka

18. května 2024

Premium Se sledováním porna má zkušenost přibližně 8 z 10 Čechů, říká čerstvý výzkum společnosti CZECHSEX....

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  19:55

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 388
  • Celková karma 20,70
  • Průměrná čtenost 2414x
příležitostný publicista