Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neuvěřitelné fyzikální skutečnosti

Při rozsáhlých možnostech dnešní digitální techniky exis­tuje celá řada zvukových i obrazových záznamů fyzikál­ních jevů, o které se za­jí­mali přírodovědci již ve druhé půli 19. století.  

Přesto však nebyly pro svoji podivnost a mylné interpretace laiků některé tyto přírodní jevy objasněny a namísto řádného základního výzkumu začala být popírána jejich samotná existence. Což je i případ úkazů ze severovýchodu Austrá­lie, jež ve svém domě a jeho blíz­kém okolí digitálními kamerami více jak čtyři roky zaznamenává Ken Gold­stein z  Town­sville ve státě Queen­sland. Kdyby šlo o jedno jediné video, nebylo by o čem diskutovat. Jenže au­ten­tických nahrávek Ken Goldstein pořídil doslova stovky. Pokud ale začneme hovořit o fyzikál­ních jevech, nemůžeme se vyhnout fyzikální veličině zvané energie, schopné konat práci, nacházející se v okolním pro­středí.

Energie z okolního prostředí by neměla stát jen za samovolným pohybem objektů a všelijakými zvuky, ale i za dosud neobjasněným samovolným zapínáním a vypínáním elektrospotřebičů. Nejde jen o to, že se mohou jaksi „samy od sebe“ rozsvěcet a zhasínat různá světla, zapínat a vypínat hi-fi věže, radiopřijímače a televizory nevykazující žádnou závadu či poruchu, ale v činnost může být energií z okolního prostředí uve­den i vysavač, nebo mikrovlnná trouba. Z hlediska techniků je pak obzvlášť zajímavý autentický záznam ze 13. února 2011, kde nejenže došlo k  samovolnému (zde několikrát se opa­kujícímu) zapínání mikrovlnné trouby, ale v tomto záznamu je doložena i činnost trouby po jejím odpojení od sítě (podobně byla takováto činnost zařízení bez zjevného pří­konu v bydlišti autora videa zazna­menána i u vysa­vače). I když není mikrovlnná trouba napájena z elek­trorozvodné sítě, vykazuje nadále činnost, tedy z hlediska fyziky vykonává práci:

https://www.youtube.com/watch?v=eCnXXtocksk

Zajímavý je fakt, že tento úkaz byl pozorován opakovaně. Dne 18. února 2011 dokonce začala mi­krovlnka (na stopáži od 0:07 do 1:50) pracovat i přesto, že byly kolíky zástrčky z přívodní šňůry očividně mimo zásuvku, tedy prokazatelně byla mi­krovlnka odpojena od přívodu elektřiny, respek­tive od elektroinstalace rodinného domu:

https://www.youtube.com/watch?v=Zs3KMYTrA5I

Při spekulacích kolem výkladu tohoto jevu se v diskusích objevily úvahy o indukčním nabíjení, bez­dotykovém přenosu výkonu, častěji se hovoří o technologiích dodávajících elektrickou energii spo­třebiči bez jakéhoko­liv me­chanického kontaktu. Nakonec již vynálezce Tesla v roce 1893 na World Columbian Exposi­tion v Chicagu předvedl, že je možné rozsvítit žárovku bezdrátově, nicméně z mnoha důvodů se bezdrátový přenos energie na dálku, tedy bezdotykový přenos výkonu, neuchy­til. Pokud se hovoří o nabíjení, pak bezdrátově lze nabíjet indukční i rezonanční metodou. Při indukčním nabíjení je ovšem třeba položit dobíjený přístroj na indukční podložku. Nabíjením s využitím rezonance lze dodat energii nejen notebookům, ale například i někte­rým druhům vysavačů, a to údajně již na vzdálenost 3 až 5 metrů.

Tech­nologie bezkontaktního přenosu elektrické energie je v posledních letech na vzestupu a vý­robci nejrůznějších zařízení jí věnují vzrůstající pozornost: bezdoty­kový přenos elektrické energie v domácnostech je již zvládnut a mnohé firmy ho začínají nabízet. Proto také bylo třeba odhadnout potřebný příkon pro kame­rou za­znamenaný jev, kde by se při eventuál­ním podvodu mohlo jednat o elektrickou energii spotřebiči dodáva­nou bez jakéhokoliv mechanic­kého kontaktu. Požádal jsem o odhad potřebné energie jed­noho z našich odborníků. Podle jeho mínění žárovka v mikrovlnce má pří­kon asi 25 W a motorek 3 W (ze záběrů není patrné, zda je či není v činnost uveden i magnetron, coby generátor mikrovln­ného zá­ření). Po­kud to zaokrouhlíme na cca 30 W cel­kem a předpoklá­dáme průřez mikrovlnky 0,3 m x 0,4 m, lze pak odhadnout efektivní hodnotu fyzi­kálního pole z okolí na 300 V/m. Ovšem na videu prezento­vaný úkaz byl Kenem Gold­steinem zaznamenán v únoru 2011, tedy před pěti lety, kdy ještě zaří­zení pro bezdotykový přenos  elektrické energie firmy nenabízely.

V případě funkce mikrovlnky z výše uvedených autentických záznamů s největší pravděpodobností nepů­jde o bludné proudy z elektrifikované železniční tratě, se kterými máme i u nás zkušenosti, neboť elektrospotře­bič je zcela odpojen od přívodu elektrické energie. Navíc byly ostatní úkazy, zde se vy­skytující, přírodo­vědci pozorovány již ve druhé půli 19. století, kdy o bludných proudech, které jsou úzce spojeny s provozem elektrizovaných drah, tramvají a jejich měníren, ještě nemůžeme hovořit. To by zna­menalo, že musí být hledaná energie přítomna v okolním pro­středí, a to nezá­visle na lid­ské čin­nosti, což se zdá být málo pravděpodobné. Jenže například ve Francii v obci Al­baret-Sainte-Marie v březnu 2013 došel jeden z přizvaných expertů k závěru, že zdánlivě nevy­světlitelné zvuky a samovolné pohyby objektů, které zde byly pozorovány, byly dů­sledkem níz­kofrekvenčních elektrických polí pod domem, označova­ných za přirozené zemní či te­lurické proudy, známé od druhé poloviny 19. století. Tyto proudy se pak měly jako „silné elektrické pole“ projevovat v prosto­rách domu, což údajně měla dokládat data z měření. Ovšem šlo o infor­mace podávané novinářům starostou obce a naměřená data z této kauzy se mi na internetu dohledat nepodařilo.

Jenže žárovka (i motorek rotujícího talíře) je uvnitř kovového pláště mikrovlnné trouby, tedy ve stí­ně­ném prostoru. Dle jedné laické varianty spekulativního výkladu pořízeného záznamu se tak jedná o podvod, kdy za všechno údajně může záložní napájecí zdroj sloužící jako zásobárna energie při výpadku elek­třiny, tedy „malá UPS schovaná v mikrovlnce cca na výkon 50 Wattů“, což má posta­čit pro osvět­lení trouby a otáčení talíře. Ale i laikům je zřejmé, že takovéto zařízení by na in­krimi­nova­ných záběrech bylo nejspíše v nasvíceném prostoru mikrovlnky odhaleno. Pokud se pak nebudeme za­bývat hypotézou podvodu, neboť stovky dalších autentických záznamů zdejších událostí naznačují, že s největší pravděpodobností o podvod nejde, je třeba se soustředit na fakt, že se žárovka i motorek rotují­cího ta­líře nacházejí uvnitř kovo­vého pláště mikrovlnné trouby, tedy ve stíněném prostoru.

Plášť mikrovlnky tvoří Faradayovu klec, která se v dnešní době používá v mnoha obměnách ke stínění. Proto se s ní také se­tkáváme u mikrovlnné trouby, neboť uzemněná Faradayova klec do značné míry stíní elektromag­netické vlny. Zde je však důležité, o jakou vlnovou délku a jakou cha­rakteristiku vln se jedná. Stačí se po­dívat na dvířka mik­rovlnky, kde mikrovlny, generované magnet­ronem, s vlnovou délkou 12,5 cm zůstanou uvězněny v troubě, zatímco elektromag­netické vlny ve formě vi­ditelného světla s vlnovou délkou ve stovkách nanometrů bez problému projdou otvory v mřížce dvířek. Na­víc se ukazuje, že elektrické pole vždy částečně proniká do Faradayovy klece, že jej klec nikdy úplně neodstíní. Nedokonalost stínění souvisí s indukcí náboje v materiálu klece a s energií, kterou má pole kolem klece. Také nejnovější výpočty účinnosti Faradayovy klece uká­zaly na její nižší stí­nící schopnost, než se dosud soudilo. Což je téměř 200 let od jejího vyná­lezu poměrně překvapivé zjištění, jak říká Miroslav Havránek ve své stati Nové poznatky o účin­nosti Faradayovy klece.

Zde odkaz:  http://www.aldebaran.cz/bulletin/2015_35_far.php

Co je však nejdůležitější, pokud chceme v souvislosti s energií působící na mikro­vlnku hovořit o elektromagnetismu, pak celý problém komplikuje situace, kdy elektromagnetické pole vniká do elektricky vodivého prostředí (kovového pláště mikrovlnky). Průnik elektromagnetické energie elektricky vodivým prostředím je po­psán parametrem zvaným hloubka vniku, při kterém intenzita pole poklesne na hodnotu 1/e, kde „e“ je Eulerovo číslo (přibližně e = 2,718), označované za zá­klad přirozených logaritmů. Jenže jak se dnes uka­zuje, a jak měl již dříve ve svých pokusech do­kládat Nikola Tesla, vhodnou volbou parametrů elektromagnetického či elektrického pole lze při experimentech zajistit, že k zásadnímu poklesu jeho intenzity ve vodivém prostředí nedochází. Otázkou tak zůstává, zda u všech elektromagnetických či elektrických polí, pronikajících pláštěm mikro­vlnky, musí opravdu docházet k zásadnímu poklesu jejich intenzity.

Z výpovědí očitých svědků za posledních více než 100 let vyplývá, že při výskytu podivných zvuků připomínajících klepání a bouchání, jejichž zdroj nebyl odhalen, či různých forem sa­mo­volného pohybu, měli pozorovatelé často pociťovat chlad. Neboť tyto jevy mnohdy provázel výrazný pokles teploty, při­čemž ta­kovéto epifenomény byly několika příro­dozpytci zaznamenány již v 19. století. Zde pak máme konti­nuální záznam ze 4. července 2011, pořízený v nočních hodinách digitální kamerou, jenž pokles teploty v místnosti dokládá (jedná se o zimní období, kdy v australském Queen­slandu denní teplota může klesnout i na pouhých 46 stupňů Fahreheita, tedy na 7,7 stupňů Celsia). Jak je ze záběrů patrné, počáteční hodnota tepelného komfortu v místnosti rychle klesá (na zá­znamu od 0:25 do 2:45), a to z původních 31,9 stupňů Celsia až na 18,3 stupně. Tedy za 2 mi­nuty a 20 vteřin teplota v místnosti klesla o pl­ných 13,6 stupňů Celsia. A právě takovéto prudké po­klesy teplot v místech výskytu neobjasněných jevů spo­jovala řada přírodovědců na konci 19. a začátku 20. století s velkým množstvím potenciální energie v okolním pro­středí, respektive s ener­gií teplot­ního gradi­entu:

https://www.youtube.com/watch?v=rlF4iy68tyU

Samovolné uvedení elektrospotřebičů či technických zařízení do provozu rozhodně není vá­záno na přítomnost člověka. Tomu nasvědčují záběry z  kamer (včetně bezpečnostních CCTV), pořízené v nejrůznějších koutech světa, kdy ve sledovaném prostoru nebyl člověk pozorované samovolné čin­nosti tech­nic­kých zaří­zení příto­men. Tudíž zde můžeme hovořit jen a jen o fy­zikálních vlivech, je­jichž exaktní interpretace není známa proto, že dosud nebyl u tako­výchto úkazů zahájen řádný základní vý­zkum. Podobně tomu bylo v minulosti napří­klad i se zdánlivě záhad­ným sa­movznícením, za kterým různí badatelé hledali všelijaké žháře, do­kud tyto jevy neza­čali studovat zástupci fyziků. Díky jejich výzkumu již o tom, že formy samo­vol­ného vznícení, řazené do třídy fyzi­kálního sa­mo­vznícení, představují objektivní rea­litu, dnes nikdo z aka­demické obce ani hasiči ne­pochy­bují. A to i přesto, že někteří senza­cechtiví no­vináři případy fyzi­kál­ního sa­movznícení dodnes označují za úkazy vy­mykající se přírod­ním záko­nům, ba najdou se i tací, co je označují za řádění poltergeista.

Je pravda, že i samovolné uvedení elektrospotřebičů a jiných technických zařízení do provozu, tedy i činnost mikrovlnné trouby odpojené od přívodu elektrické energie z výše vzpomínaných au­tentic­kých záběrů, bývá milovníky záhad označováno za „řádění poltergeista“. A je pravda, že při posuzování tohoto fenoménu, v rámci dlouholetých tradic zvaného pol­tergeist, se neobejdeme bez zdravé skepse, přičemž si ale nelze plést samotnou existenci fenoménu (objektivní realitu) s myl­nými či nevědeckými pokusy o jeho interpretaci. Rovněž zde však platí, že namísto dětinských spe­kulací a zesměšňování autorů do­kumen­tár­ních záběrů se můžeme svým napodobo­váním (fal­zifikací) nahrá­vek zapojit do objas­ňování fenoménu.

Například podstatný klip z Velké Británie (z míst, kde byla zaznamenána řada úkazů adekvátních úkazům zaznamenaným v australském Town­sville), na který jsem upo­zornil v květnu 2012 nejen čtenáře svého blogu, ale i redakci Technetu z portálu iD­NES, ukazuje stejně ne­uvěři­telnou sku­tečnost. Pod do­hledem kamery v nepřítomnosti lidí tu zdánlivě sama od sebe vy­skakují ze svých skořá­pek tři vajíčka. Což připomíná klasické působení elektromagnetic­kých vln v mikrovlnné troubě, kdy se voda obsažená v každé orga­nické hmotě, tedy i ve vejci, díky elektromagnetickým vlnám z magnetronu rychle za­hřívá a z kapalného skupenství přechází ve sku­penství plynné, tedy mění se v páru, přičemž sko­řápka ne­vydrží vzrůstající vnitřní tlak a praskne.

Ze záběru kamery je však zřejmé, že na kuchyňské lince v blízkosti vajec nebyl umístěn žádný magnetron. Vejce stojí ve standardní krabičce, která zajišťuje vhodné skladovací podmínky a plní několik funkcí, mezi něž patří i funkce ochranná. Křehká vejce musí být balena v dostatečně pev­ném obalu odolném proti deformacím, nárazům, vibracím a jiným možnostem mechanického po­škození při manipulaci a přepravě. Obraz i zvuk tohoto klipu jsou v souladu a dokládají zachyce­nou realitu. Z analýzy obrazového záznamu vyplývá, že tu nejde o 3D animaci a že u tohoto videa ke střihu, či jiným filmař­ským trikům s největší pravděpodobností nedošlo. A ticho této scény, natá­čené v nepřítomnosti lidí, umožňuje analyzovat zvukový efekt fyzikálního děje. Jinak řečeno, za současné situace, kdy řada našich fyziků prohlašuje, že neví co a jak při takovýchto událostech měřit, je každé napo­do­bení tohoto úkazu za kontrolovaných podmínek podstatným přínosem. Může totiž přispět k identifikaci ener­gie, která stojí za dosud neob­jasně­nými přírodními jevy. Zde na stopáži od 0:33 do 0:50 ze skořápek vyska­kující vajíčka:

http://www.youtube.com/watch?v=bzUPfiRBgSY

Ovšem ani autoři článku nazvaného Tajně jsme natočili poltergeista (Tech­net.cz, 26. dubna 2012), kteří údajně čtenářům iDNESu dokázali, že v australských video­klipech Kena Gold­steina je polter­geist pouhým dílem člověka (tedy že v jeho obrazových a zvu­kových záznamech nešlo o žádné přírodní jevy), nám dodnes nezodpově­děli zde nastolenou otázku: jak se dají technickým trikem přimět slepičí vejce na kuchyňské lince k tomu, aby vy­skako­vala ze svých skořápek?

 

Rajče v mikrovlnné troubě | foto: youtube.com

A pro odlehčení zde ještě jedna technická perlička - Teslův transformátor umí i hudbu:

http://elektrika.tv/video/2016/house-of-the-rising-sun-musical-tesla-coils.mp4

 

Autor: Karel Wágner | pondělí 4.4.2016 9:09 | karma článku: 25,46 | přečteno: 2258x
  • Další články autora

Karel Wágner

Vítejte ve zfalšované realitě !

Video na internetu nemusí vždy zobrazovat realitu. Zrovna tak každá písnička, kterou uslyšíte, nemusí pocházet od některého skladatele. A dokonce ji ani nemusí interpretovat skutečná zpěvačka či nějaký zpěvák.

23.4.2024 v 9:09 | Karma: 11,04 | Přečteno: 335x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,22 | Přečteno: 997x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,64 | Přečteno: 268x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma: 31,30 | Přečteno: 943x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 387
  • Celková karma 24,32
  • Průměrná čtenost 2421x
příležitostný publicista