Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soudný den v režii Green Dealu

Nebude třeba tu probírat zeměplošský příběh spisovatele Terryho Pratchetta, jenž ve svém Soudném dni přinesl spletitou kombinaci fikce, vědy a filozofie.  

I když jistou podobnost jedné koncepce Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal), jako souboru politických iniciativ Evropské komise, by někdo s Pratchettovým literárním dílem mohl třeba nalézt. Soudný den se totiž týká nové strategie, kterou Evropská unie hodlá, jak se u nás říká, vyhánět čerta ďáblem. Přičemž v hlavní roli zde vystupující metan je za normálních podmínek bezbarvým plynem bez zápachu, a tudíž žádným puchem tušit čertovinu nedává.

Molekula metanu, který je hlavní složkou zemního i důlního plynu a je také hlavní složkou všech typů bioplynů, obsahuje čtyři atomy vodíku na jeden atom uhlíku, čímž při jeho spalování vzniká voda. Z uhlíku samozřejmě také vznikne oxid uhličitý, tedy C02, ale jen poloviční množství ve srovnání s uhlím a dřevem při stejném množství produkované energie. Proto jsou také mnohde po světě uhelné elektrárny nahrazovány elektrárnami plynovými. Bioplyn a bioplynové systémy by pak měly představovat energetické zdroje s pozitivními přínosy pro ochranu a tvorbu životního prostředí, i když se pod bioplynem rozumí plynná směs metanu a oxidu uhličitého.

Metanem, ve formě zemního plynu a místy i bioplynu, dnes topíme, na něm vaříme, ale především jej hojně využíváme v průmyslu. Tak dochází i k únikům metanu do atmosféry, čímž podle klimatologů máme zaděláno na pořádný malér, neboť metan (CH4) je silnějším skleníkovým plynem než oxid uhličitý (C02) a je jednou z hlavních příčin oteplování. A přitom metanu v atmosféře naší planety přibývá, i když někteří z badatelů tvrdí, že za posledních 20 let jeho koncentrace klesla. Podle měření zveřejněných americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA) je ho však v atmosféře třikrát více než v období před průmyslovou revolucí. Proč tomu tak je, s jistotou dosud nikdo neví. Kromě rostoucího objemu těžby i přepravy ropy a zemního plynu jsou za tento nárůst zodpovědné také skládky, chov hospodářských zvířat, rýžová pole, termiti, především však činnost mikrobů v mokřadech a odtávajícím permafrostu. Při zahrnutí přírodních zdrojů pak podle posledních studií mokřady jsou tím nejvýznamnějším producentem metanu, neboť jsou zodpovědné za jeho více jak 25% podíl, konkrétně za 161,6 milionů tun emisí metanu za jediný rok, jak uvádí tabulka Nature.

A tak moudré vedení Evropské unie vymyslelo vodíkovou strategii, kdy fosilní paliva jakými jsou ropa, uhlí a zemní plyn, svými emisemi způsobující oteplování, nahradí vodík. Přičemž si Evropská komise stanovila jasnou prioritu rozvoje obnovitelného vodíku, vyrobeného z čistých zdrojů energie. Neboť přes všechny problémy s jeho skladováním a přepravou se vodík zdá být ideální náhradou všeho fosilního paliva, když při jeho spalování vedle energetického zisku vzniká jen ekologicky nezávadná voda. Jenže právě z vody se má čistý vodík elektrolýzou vyrábět, k čemuž bude nakonec třeba obrovského množství čisté energie. Ovšem tu ani Frans Timmermans, odpovědný za evropskou Zelenou dohodu, který tuto strategii vehementně prosazoval, v nejbližších letech nejspíše Evropě nezajistí. Komise se pak shodla na tom, že v její koncepci by neměla chybět „vodíková údolí“ jako integrace celého vodíkového cyklu na jednom místě, kdy se v dané lokalitě ohledně vodíku odehrává vše od jeho výroby přes ukládání a distribuci, až po spotřebu koncovými zákazníky v některém průmyslovém odvětví, nebo v dopravě. Tedy pomalu něco jak další průmyslová revoluce.

To by však takovéto smělé plány Komise nesměly být nepředpojatými odborníky zpochybňovány kvůli potenciálním emisím vodíku. Kdy evropské politiky vědci upozorňovali, že do jaké míry zelený vodík začne prospívat klimatu bude záviset na tom, kolik toho vodíku nakonec unikne do ovzduší. Neboť molekuly vodíku jsou výrazně menší než molekuly metanu a jedna tuna spotřeby vodíku by tak mohla znamenat únik mezi 5-30 kg tohoto plynu. Takový únik vodíku by pak měl stejný dopad na klima jako 1-6 tun CO2. Například vědecký tým z institutu CICERO v Oslu, zabývající se výzkumem klimatických dopadů vodíku, už v roce 2020 na svých webových stránkách zveřejnil předběžný výzkumný dokument Atmospheric Impacts of Hydrogen as an Energy Carrier, kde bylo řečeno: „Emise vodíku do atmosféry mohou velmi pravděpodobně nepřímými účinky způsobit globální oteplování. Mohou také způsobit narušení ozonové vrstvy a ovlivnit znečištění ovzduší.“

A došlo to tak daleko, že vědecký tým z Environmental Defense Fund (EDF), tedy amerického Fondu na ochranu životního prostředí se sídlem v New Yorku, ohledně dopadů emisí vodíku letos začal bít na poplach. Neboť poslední modely ukazují, že účinky vodíku na klima, pokud se nechá uniknout do atmosféry, budou mnohem závažnější než se dosud soudilo, jak o tom v červnu letošního roku informoval i portál S&P Global. Stejně tak podle nedávné studie britské vlády, nazvané Atmosférické důsledky zvýšeného používání vodíku, by mohl být vodík daleko silnější skleníkový plyn, než se předpokládalo. Tedy že nevyhnutelný únik vodíku bude mít za následek nepřímé globální oteplování, které bude kompenzovat snížení emisí skleníkových plynů v důsledku přechodu z fosilních paliv na vodík, jak upozorňuje i tato studie.

Což však někteří bruselští politici, považující vodík za svatý grál energetiky, označují za veřejnost matoucí humbuk. Pročež hodlá Evropská unie do roku 2030 vyrábět 10 milionů tun vodíku ročně, k tomu pak ještě přistupuje dovoz, rovněž o tomto objemu každým rokem, aby pak v dalších letech výroba vodíku začala prudce stoupat. Jenomže věc se má tak, že pokud vodík unikne do atmosféry, má tendenci reagovat s hydroxylovým radikálem (OH). To je molekula tvořená jedním atomem vodíku a jedním atomem kyslíku s volným (nespárovaným) elektronem a je jedním z nejreaktivnějších plynů v atmosféře. Přesněji řečeno, radikál OH je nejdůležitějším oxidantem v troposféře, představující 80% hmotnosti celé atmosféry. Nositel Nobelovy ceny Paul Crutzen pro něj dokonce vymyslel frázi „čisticí prostředek pro atmosféru“, aby popsal jeho důležitou čistící roli. Většina stopových plynů, nalezených v troposféře, je totiž tímto radikálem oxidována na produkty rozpustné ve vodě, které jsou vyplavovány deštěm a sněhem. Především je však OH zodpovědný za redukci molekul na bázi uhlíku, kam patří metan (CH4).

Tedy s hydroxylovým radikálem (OH), přirozeně se vyskytující molekulou, dobře reaguje metan, což představuje způsob, jakým je metan rozkládán a následně pak mizí z atmosféry. Pokud ale koncentrace vodíku v atmosféře začne stoupat, je redukována zásoba hydroxylového radikálu, který má nižší potenciál metan pohlcovat. Z tohoto důvodu by mohl mít v příštích letech metan (CH4) v atmosféře větší oteplovací efekt než dosud nejsledovanější skleníkový plyn oxid uhličitý (C02). Emise vodíku také reagují v troposféře, nejnižší oblasti atmosféry, kde vytvářejí přízemní ozón, který je rovněž považován za krajně nebezpečný skleníkový plyn. Proto také vědecká obec varuje před některými nápady, které se nyní testují, jako je vtláčení vodíku do plynovodního potrubí a jeho spalování v jednotlivých domácnostech, což by mohlo způsobit nepřijatelnou úroveň jeho úniků. A kdyby v našich končinách neměl pejorativní nádech, asi by tuto situaci nejlépe vystihoval apel Lidé, bděte!

Tudíž ať se to někomu líbí, nebo ne, je načase brát tuto hrozbu vážně. Jako ji bere vážně i tato pasáž z článku na Climate Policy Watcher: „Může to být soudný den, který se k nám nepozorovaně vplíží: den, kdy se úklidová služba atmosféry nedostaví do práce. Jedním z nejznepokojivějších tajemství metabolismu naší planety je, že pouze jedna chemikálie je zodpovědná za čištění většiny znečištění z atmosféry. Dotyčná chemikálie se nazývá hydroxyl. Jeho molekuly jsou tvořeny jedním atomem kyslíku a jedním atomem vodíku. Vznikají, když ultrafialové záření bombarduje běžné plyny, jako je ozón a vodní pára. Ale je to nejprchavější z chemikálií. Téměř jakmile vznikne, reaguje s nějakou jinou molekulou, většinou nějakou znečišťující látkou, a je zase pryč. Má průměrnou životnost asi sekundu. Protože přichází a odchází tak rychle, je také poměrně vzácný. Přesto je pro život na Zemi zásadní. Neboť hydroxyl je, víceméně doslova, detergent atmosféry.“

Soudný den v tomto odstavci, jak jistě čtenář pochopil, je literární nadsázkou. Což ale ještě neznamená, že vodíková strategie, naservírovaná nám úředníky z Bruselu, nehodlá vyhánět čerta ďáblem.       

 

 

 

Autor: Karel Wágner | čtvrtek 6.10.2022 9:09 | karma článku: 32,08 | přečteno: 1127x
  • Další články autora

Karel Wágner

Vítejte ve zfalšované realitě !

Video na internetu nemusí vždy zobrazovat realitu. Zrovna tak každá písnička, kterou uslyšíte, nemusí pocházet od některého skladatele. A dokonce ji ani nemusí interpretovat skutečná zpěvačka či nějaký zpěvák.

23.4.2024 v 9:09 | Karma: 11,39 | Přečteno: 351x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,32 | Přečteno: 1003x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,64 | Přečteno: 268x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma: 31,30 | Přečteno: 944x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Ruské vojsko dobylo další ves, hlásí Moskva. Padnout měla Novobachmutivka

28. dubna 2024  14:27,  aktualizováno  17:51

Sledujeme online Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo v...

KOMENTÁŘ: Trumpovy trampoty s potraty. Mohly by mu prohrát volby?

28. dubna 2024

Premium Donald Trump rozjíždí prezidentskou kampaň a průzkumy říkají, že to bude souboj prsa na prsa s Joem...

U Votic se srazila tři auta, ženu záchranáři letecky transportovali do Prahy

28. dubna 2024  15:57,  aktualizováno  16:33

U Votic na Benešovsku došlo k dopravní nehodě, havarovala zde tři osobní vozidla. Podle policie měl...

V Rakousku zemřel český turista, měl nehodu při jízdě na kajaku

28. dubna 2024  14:15,  aktualizováno  16:27

Při sobotní nehodě na kajaku nedaleko rakouské obce Scheffau zemřel 36letý Čech, uvedla rakouská...

Prodej bytu v OV, 1+1 po rekonstrukci, Lanškroun
Prodej bytu v OV, 1+1 po rekonstrukci, Lanškroun

B. Martinů, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 349 000 Kč

  • Počet článků 387
  • Celková karma 24,38
  • Průměrná čtenost 2421x
příležitostný publicista