Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Umělá inteligence jako hrozba ?

V posledních týdnech nebylo snad novin nebo časopisu, kde by se nepsalo o projektech umělé inteligence.    

Přičemž umělá inteligence (Artificial Intelligence), označovaná zkratkou AI, nebudí jen vizionářskou euforii, ale i chmury na čelech jejích stoupenců. „Když bude mít umělá inteligence nějaký cíl a lidstvo jí bude stát v cestě, prostě ho zničí. Je to stejné, jako když my, lidé, stavíme silnici a stojí nám v cestě mraveniště. Není to tak, že bychom mravence nenáviděli, ale stavíme prostě silnici. Takže: Sbohem mraveniště,“ prohlásil multimiliardář, vizionář a majitel Twitteru v jedné osobě Elon Musk.

Podobně o riziku umělé inteligence, která by nebyla naladěna na dobro lidstva, ale proti němu, mluví i Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft: „Může stroj dospět k závěru, že jej lidé ohrožují? Může vydedukovat, že jeho zájmy nejsou shodné se zájmy lidí? Nebo řekne, že jej lidé jednoduše nezajímají? Může se to stát. Ale vyřešení těchto otázek není dnes méně naléhavé, než tomu bylo před vývojem umělé inteligence,“ prohlásil Gates. Ovšem v případě AI nejde ani tak o katastrofické scénáře a netřeba hned spekulovat o tom, zda jednoho dne lidstvo umělá inteligence vyhubí. V současné době jde o to, jak lidstvo zvládá její vývoj.

A především o tom je otevřený dopis , publikovaný 22. března 2023 organizací Future of Life Institute. Ten podepsali, a stále ještě podepisují, nejrůznější osobnosti ze světa technologií a odborníků na umělou inteligenci, shodující se na tom, že „výkonné systémy umělé inteligence by měly být vyvíjeny pouze tehdy, když jsme si jisti, že jejich účinky budou pozitivní a jejich rizika budou zvládnutelná.“ Přičemž seznam signatářů již přesáhl 30 000 podpisů, kdy všechny významné podpisy v horní části seznamu jsou nezávisle a přímo ověřeny.

Dokument také vyzývá k půlročnímu pozastavení vývoje pokročilé umělé inteligence na jednotlivých pracovištích, dokud nebudou vyvinuty, implementovány a nezávislými odborníky prověřeny související bezpečnostní protokoly. Kdy signatáři rovněž apelují na vývojáře, aby spolupracovali s regulačními orgány. Jinými slovy řečeno, lidstvo potřebuje čas se na příchod umělé inteligence připravit, což při současné dynamice jejího vývoje není možné. Ovšem řada skeptiků nepovažuje pozastavení vývoje za reálné. Neboť systém AI využívají a vyvíjí nejrůznější státy a nejrůznější nezávislá pracoviště včetně těch utajených, co spadají do kompetence vojenských a bezpečnostních složek.

Ale vraťme se k tomu, co se nás bezprostředně dotýká. Asi nejznámější projekt umělé inteligence, o kterém se u nás nejvíce píše, pochází z dílny firmy OpenAI, který funguje jako chatbot, tedy formou psaní a textových odpovědí, dokonce už v češtině.  Jenže umělá inteligence nedokáže vygenerovat jenom umělý text, ale i umělý obraz a zvuk. Dokonce umí zfalšovat digitální záznam, kterému říkáme video. A možnost online si přehrávat videa se díky YouTube stalo neodmyslitelnou součástí celosvětové sítě. Dnes většina populace sleduje virální  videa právě v této službě kdykoliv a kdekoliv.

A není tak bez zajímavosti, že Geoffrey Hinton, jeden z nejvýznamnějších odborníků v oblasti AI již přiznal, že lituje některých aspektů své práce. A oznámil, že po deseti letech odchází ze společnosti Google, která je, mimo jiné, i dnešním vlastníkem YouTube: „Odešel jsem, abych mohl mluvit o nebezpečí umělé inteligence, aniž bych bral v úvahu, jaký to má dopad na Google.“ A také vyjádřil bezprostřední obavy z toho, že internet bude zaplaven falešnými fotografiemi, videi a texty, což povede k tomu, že běžný člověk už nebude schopen rozpoznat, co je pravda.

V této souvislosti je třeba si zde připomenout amerického prezidenta Ronalda Reagana, který úřadoval v Bílém domě od roku 1981 do roku 1989. Jako bývalý rozhlasový komentátor a herec proslul i různými vtípky a sarkasmy. V roce 1984, když se chystal na svůj pravidelný rozhlasový projev a byl požádán, aby vyzkoušel mikrofon, Reagan náhle prohlásil: „Vážení spoluobčané, s radostí vám mohu oznámit, že jsem dnes podepsal zákonnou předlohu, která postaví Rusko navždy mimo zákon. Během pěti minut začínáme bombardovat.“ A mnohokrát se již psalo o tom, jak v tuto chvíli přítomným novinářům ztuhl úsměv na rtech a když nahrávka unikla na veřejnost, jak z toho běhal lidem mráz po zádech.

Ale takovéto výroky lze uměle dnes vytvářet ve formě tzv. deepfakes, které se objevily relativně nedávno. Konkrétně v prosinci 2017, kdy začalo na sociální síti Reddit kolovat zfalšované pornografické video. Samotný nástroj je znám jako FakeApp, ale videa se obvykle nazývají deepfakes, protože je tak začal označovat původní vývojář na Redditu. Deepfake je pojem odvozený z tzv. deep learningu (hlubokého učení, odvětví umělé inteligence) a slova fake (falešný). Jedná se o technologii, která využívá algoritmy strojového učení pro vkládání obličejů a hlasů do obrazových a zvukových záznamů skutečných lidí a umožňuje tak vytvářet dokonalou napodobeninu reality. A napodobeninou, vytvořenou za pomoci umělé inteligence, může být jak video, tak fotografie, nebo hlasová nahrávka. Vytvořit deepfakes přitom dnes není až tak komplikované, když je možné k tomu využívat různé aplikace. Jde jenom o to, jak přesvědčivá taková nahrávka může být. Zde např. video, na kterém prezident Obama pronáší slova, která ve skutečnosti nikdy nevyřkl.

Výtvory umělé inteligence, díky učení, nakonec mohou být tak dokonalé, že zcela ošálí lidské smysly. V současnosti jde o nejobávanější hrozbu, neboť zde přestává platit „co vidím na vlastní oči a slyším na vlastní uši, je pravda“. Jinak řečeno, deepfake videa jsou na vzestupu a potřebný software pro ty, kdo ho hodlají zneužít, je stále přístupnější. Kvalita deepfakes se bude jistě zvyšovat a lidé si v dohledné době budou muset zvykat na neustálé podezření, že na internetu jim předkládané informace, včetně záznamů televizního zpravodajství a projevů politiků, můžou být podvrhem. Ovšem spolu s tím, jak se bude kvalita deepfakes zvyšovat, se budou rozvíjet i techniky na jejich rozpoznávání.

Objevily se už první týmy expertů, které mají podezřelé zprávy analyzovat a ověřovat jejich obsah, tedy rozhodnout, zda jde o falešný, či originální záznam. Ovšem nespoléhají se při tom na svůj pomyslný zdravý či selský rozum, ale činí tak za pomoci technologií umělé inteligence.

A tak tu v případě hrozby nakonec jedna umělá inteligence bude stát proti druhé.           

 

 

     

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Wágner | čtvrtek 4.5.2023 9:09 | karma článku: 11,91 | přečteno: 233x
  • Další články autora

Karel Wágner

Neskutečný propadák České televize

Osmý díl s názvem Lada Lazarová uzavřel seriál To se vysvětlí, soudruzi!, kterému před jeho premiérou 3. března předcházely mimořádné přísliby.

7.5.2024 v 9:09 | Karma: 17,82 | Přečteno: 925x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Vítejte ve zfalšované realitě !

Video na internetu nemusí vždy zobrazovat realitu. Zrovna tak každá písnička, kterou uslyšíte, nemusí pocházet od některého skladatele. A dokonce ji ani nemusí interpretovat skutečná zpěvačka či nějaký zpěvák.

23.4.2024 v 9:09 | Karma: 11,41 | Přečteno: 364x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,32 | Přečteno: 1007x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,64 | Přečteno: 268x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43

Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 388
  • Celková karma 20,56
  • Průměrná čtenost 2414x
příležitostný publicista