Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Spláčou farmaceuti nad výdělkem ?

Lidský organismus se umí s novým koronavirem SARS-CoV-2 vypořádat díky specifickému typu T-buněk, které se objevují i v tělech pacientů, kteří s novým koronavirem do styku nikdy nepřišli.

O těchto nových poznatcích je zatím u nás jaksi ticho po pěšině. Ale než se dostaneme k podrobnostem tohoto výsledku moderního vědeckého bádání, povězme si nejdříve něco o naší dnes tolik zkoušené imunitě. Nezaškodí si zopakovat, že imunitou rozumíme schopnost organizmu rozpoznávat cizorodé makromolekulární látky, bránit jejich vniknutí do organizmu a zajišťovat jejich likvidaci v organizmu. Imunita se rozděluje na vrozenou, získanou, specifickou a nespecifickou. Pro nás je však v tuto chvíli nejdůležitější rozlišování imunity látkové a buněčné.

Látková (humorální) imunita spočívá ve tvorbě specifických protilátek, což jsou ve své podstatě imunoglobuliny, označované jako IgG, IgM, IgA, IgE a IgD. V imunitě pak hrají zásadní roli buňky zvané lymfocyty, tedy druh bílých krvinek, podílejících se na imunologické obraně organizmu. A to jak B-lymfocyty, produkující protilátky a odpovídají za imunitu látkovou, tak i T-lymfocyty, které rovněž pomáhají při tvorbě protilátek, navíc však při tzv. fagocytární aktivitě vykonávají imunitu buněčnou a přímo zabíjejí cizorodé buňky, nebo nádorové buňky, mající na svém povrchu antigen, který je v důsledku mutace hodnocen jako cizí. Třetí skupinu pak přestavují NK buňky (natural killers, přirození zabíječi), které ničí buňky napadené virem, na něž je navázána specifická protilátka. V této souvislosti již prof. Jiří Beran, vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, širokou veřejnost upozornil na přípravek Isoprinosine (inosin prinobex), zvyšující přirozenou obranyschopnost organismu a posilující jeho imunitní odpověď vůči virovým infekcím, přičemž působí zejména na složky buněčné imunity. Kdy u onemocnění covidem při užívání dvou tablet třikrát denně se pátý den počet NK buněk zdvojnásobuje a sedmý až osmý den se dramaticky zvyšuje počet osob bez jakýchkoli příznaků, jak bylo již řečeno v jednom z minulých článků.

To, že tu s námi SARS-CoV-2 bude, jako jiné koronaviry, už napořád, je jasné snad už i dětem na základce. Ale je třeba si konečně přiznat, že před novým koronavirem nás dlouhodobě neochrání stádní imunita, tedy řízené, značně rizikové promořování koronavirem SARS-CoV-2, kdy si má většina lidské populace vytvořit v těle protilátky (avšak i zde určitou roli sehrávají T-buňky). Protilátky jsou totiž pouze jednou částí imunitní odpovědi. Druhou, neméně důležitou, je buněčně zprostředkovaná imunita. A tak imunita, která nás může chránit stoprocentně, je pouze ta, ve které nevystupují jen protilátky, ale i T-lymfocyty, které zabezpečují to, čemu se říká buněčně zprostředkovaná imunita. Leckdo tak může propadnout skepsi a hořekovat nad tím, že rizika těžkého průběhu onemocnění Covid-19 se vlastně nikdy nezbavíme.

Avšak podle nově publikovaných článků rostou důkazy o tom, že část lidské populace má zkříženě reaktivní buněčnou imunitu, kdy T-buňky vykazují významnou reaktivitu na skupiny peptidů antigenu SARS-CoV-2. Podle British Medical Journal alespoň 6 minulých studií uvádělo reaktivitu T-buněk proti SARS-CoV-2, a to u 20% až 50% lidí bez známé expozice viru. Lidský organizmus se totiž umí s covid-19 vypořádat díky specifickému typu T-buněk, které se objevují i v tělech pacientů, kteří s novým koronavirem do styku nikdy nepřišli. To umožňuje tzv. zkřížená reaktivita, kdy T-buňky vyvinuté v boji s jiným virem reagují na podobný, i když dosud neznámý patogen. Takové buňky vznikají v boji s jinými druhy koronaviru, způsobujícími to, co nazýváme nachlazením. Paměťové T-buňky se tedy ukazují jako kritický faktor v dlouhodobé imunitní ochraně proti nemoci Covid-19, neboť tyto buňky mohou zabránit opakovanému těžkému průběhu nákazy. T-lymfocyty v těle zpravidla zůstávají po mnoho let, zatímco úroveň protilátek po prodělané infekci se poměrně rychle snižuje.

Tudíž se nám tu vnucuje kruciální, vpravdě kacířská otázka: proč vlastně musí naše civilizace utrácet neustále, den za dnem, miliony korun či spíše dolarů jen na vývoj léků a vakcín na Covid-19, když byla u lidských jedinců prokázána zkřížená reaktivita, kdy T-buňky, vyvinuté v boji s jiným koronavirem, na SARS-CoV-2 reagují? Cožpak by nebylo záhodno směrovat sem peníze na výzkum? Možná si teď myslíte, že znáte odpověď. Jenže to má, jak se u nás říká, jeden háček. Je sice pravda, že takové buňky vznikají nejspíše při nachlazení, přičemž se často uvádí, že 10–15 % případů nachlazení způsobují koronaviry. Ale k letošnímu roku je známo 7 typů lidských koronavirů, taxonomicky řazených na úrovni druhu nebo na poddruhové úrovni, přičemž řada nově objevených koronavirů teprve čeká na zařazení.

Ale nezoufejte. Můžete se obrátit na renomované odborníky z řad imunologiů, vakcinologů, nebo infektologů a zeptat se jich: kterým to koronavirem, způsobujícím pouhé nachlazení, bychom se mohli všichni záměrně nakazit, abychom mohli získat vůči SARS-CoV-2 zkříženě reaktivní buněčnou imunitu? Ovšem nečekejte, že farmaceutický průmysl spláče nad výdělkem. Než se ti dotazovaní odborníci probudí, budou už farmaceutické firmy chrlit miliardy vakcín na Covid-19 do nejrůznějších koutů světa. Ono totiž platí, že košile nám všem jest bližší než kabát.

A jak se u nás říká: nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.      

 

 

Pro zájemce o tuto problematiku zde odkaz na článek publikovaný 18. září 2020  na Contagionu, plně integrovaném zpravodajském zdroji pokrývajícím všechny oblasti infekčních nemocí:

https://www.contagionlive.com/news/emerging-data-support-lasting-covid19-immunity-t-cells

Zde článek z července publikovaný na Nature reviews imunology:

https://www.nature.com/articles/s41577-020-0389-z

 

           

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Wágner | sobota 26.9.2020 12:00 | karma článku: 28,05 | přečteno: 1101x
  • Další články autora

Karel Wágner

Neskutečný propadák České televize

Osmý díl s názvem Lada Lazarová uzavřel seriál To se vysvětlí, soudruzi!, kterému před jeho premiérou 3. března předcházely mimořádné přísliby.

7.5.2024 v 9:09 | Karma: 17,80 | Přečteno: 873x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Vítejte ve zfalšované realitě !

Video na internetu nemusí vždy zobrazovat realitu. Zrovna tak každá písnička, kterou uslyšíte, nemusí pocházet od některého skladatele. A dokonce ji ani nemusí interpretovat skutečná zpěvačka či nějaký zpěvák.

23.4.2024 v 9:09 | Karma: 11,41 | Přečteno: 363x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,32 | Přečteno: 1007x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,64 | Přečteno: 268x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 388
  • Celková karma 21,16
  • Průměrná čtenost 2414x
příležitostný publicista